V Liberci vyvinuli unikátního rehabilitačního robota
Liberec 29. dubna (ČTK) – Unikátního robota, který by mohl zkrátit léčbu pacientů po úrazech nebo mozkové mrtvici a urychlit jejich návrat do aktivního života, vyvinuli vědci v Liberci. Tým z Technické univerzity v Liberci (TUL) spolupracoval na jeho vývoji s odborníky z Krajské nemocnice Liberec. Prototyp schválený Státním zkušebním ústavem testují v Rehabilitačním ústavu Kladruby, řekl dnes ČTK vedoucí řešitelského týmu, Josef Černohorský z TUL.
Robotické přístroje se používají při rehabilitaci pacientů po infekcích centrálního i periferního nervového systému, jako jsou encefalitidy, po neurologických onemocněních s poruchami pohyblivosti nohou, včetně pacientů po mozkových mrtvicích. Pomáhají také pacientům po zlomeninách páteře či pánve, po úrazech nohou nebo při poškození jejich svalového systému. Na trhu jsou rehabilitační přístroje (rotopedy) založené na kruhovém pohybu, a to pro ruce nebo nohy, kde může pacient sedět nebo ležet.
Liberecké řešení je inovativní zejména konstrukcí a řízením. „Dovoluje nastavit podpůrný systém a zátěž nezávisle u pravé a levé nohy. Navíc umožňuje i asistenci a měření výkonu v rámci jedné cvičební otáčky, a to v definovaných segmentech pohybu,“ vysvětlil výhody systému Černohorský. Zařízení podle něj umí zkopírovat unikátní pohyb zdravé ruky nebo nohy a aplikovat ho u té postižené nebo nemocné. Léčba by díky tomu měla být efektivnější, má zvýšit soběstačnost pacienta, zkrátit pobyt v nemocnici i celkovou dobu léčby. „To ale teprve ukážou klinické testy,“ dodal.
Rehabilitační přístroj, na jehož vývoj přispěl prostřednictvím Technologické agentury ČR šesti miliony korun stát, by mohl pomoci k efektivnější léčbě nejen po úrazech a mozkových příhodách, ale také seniorům. Pomoci může sportovcům, ale i lidem s nadváhou a obezitou, pracovníkům v dělnických a montážních profesích s monotónním zatěžováním některých svalových skupin. Na jeho výrobě spolupracuje univerzita s firmou Embitron, která působí v Evropské unii v oblasti výrobků pro zdravotnictví. „Také s firmou GaitTronics Inc. působící na kanadsko-americkém trhu s léčebnými rehabilitačními přístroji,“ dodal Černohorský.
ivc hj