V zimě může být v bazénech zvýšená koncentrace škodlivého plynu

Autor: Redakce | Zpravodaj | 5. 1. 2018

Praha 6. ledna (ČTK) – V zimě může být ve veřejných bazénech zvýšená koncentrace plynu trichloraminu, který dráždí oči a dýchací cesty. Vzniká reakcí chloru organickými látkami jako je například pot či moč, proto je důležité se před vstupem do bazénu umýt. Na svém webu to uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Provozovatelé musí ze zákona pravidelně obměňovat vodu a měřit koncentrace chloru, dodal SZÚ.

Každý návštěvník přinese do bazénu podle odborníků až 2,5 miliardy mikroorganismů. Z kůže se smývají bakterie, viry, plísně a kvasinky. Některé mohou být problematické, proto je voda v bazénech dezinfikovaná. „Aby se omezila možnost přenosu infekčních zárodků mezi návštěvníky bazénů, musí být ve vodě vytvořená určitá bariéra, kterou je průběžně udržovaná koncentrace volného chloru,“ uvedl SZÚ.

Kromě mikroorganismů se z lidské kůže, vlasů a sliznic do vody uvolňují různé organické látky jako pot, moč, mazové a slizové sekrety, zbytky kosmetických prostředků nebo mýdla. Každý návštěvník jich přinese až čtyři gramy. Chlor používaný k dezinfekci s nimi reaguje, a vznikají tak většinou nežádoucí látky. Některé způsobují nepříjemný pach vody, další mohou být toxické.

Trichloramin se do vzduchu uvolňuje z vodní hladiny. Způsobovat může podráždění očních spojivek a dýchacích cest, člověk pak slzí, kašle a obtížně se mu dýchá. Dlouhodobé vystavení tomuto plynu je podle SZÚ prokázaným rizikovým faktorem vzniku astmatu a alergií.

Provozovatelé bazénů mají ze zákona povinnost vzniku těchto látek předcházet, například neustále ředit vodu v bazénu novou vodou. Na každého návštěvníka se musí denně obměnit 30 litrů v plaveckém bazénu, 45 litrů v koupelovém a 60 litrů v nekrytých bazénech a brouzdalištích. Pravidelně se musí kontrolovat také obsah chloru.

Další opatření jsou dobrovolná. „K nejúčinnějším z nich patří výchova návštěvníků ve smyslu dodržování hygienických pravidel, jelikož důkladné umytí a osprchování před vstupem do bazénu výrazným způsobem sníží jak množství bakterií, tak množství organických látek, které koupající se osoba do bazénu vnese,“ uvedl SZÚ. Pokud návštěvníci povinnost mytí dodržují, je možné používat méně chloru.

van jw