Vaše mladší já na to šlo správně: studie dokazuje, že vybarvování zvyšuje psychickou pohodu

Autor: Redakce | Zpravodaj | 4. 1. 2018

Praha, 5.1.2018 (ACCEDO) – Předškolní děti už nemusí být jedinou skupinou, která těží z terapeutických benefitů spojených s vybarvováním dětských omalovánek. Alespoň to tvrdí výsledky nového výzkumu univerzity v novozélandském Otagu. Studie publikovaná v časopise Creativity Research Journal dokazuje, že každodenní vybarvování může zlepšovat a někdy i zcela eliminovat negativní psychické projevy, které způsobuje stres, úzkost, deprese nebo třeba poruchy pozornosti.

Omalovánky pro dospělé se poprvé objevily ve Spojených státech už v průběhu šedesátých let. Tehdy však ve formě příloh denního tisku plnily spíše satirickou funkci – na rozdíl od dnešních omalovánek coby antistresových pomůcek. Omalovánky, jak je známe dnes, začaly police knihkupectví poprvé plnit na přelomu roku 2012, kdy je společnost Amazon uvedla oficiálně na trh jako výrobek určený dospělým uživatelům.

Během následujících tří let zažil trh s omalovánkami nečekaný boom a na konci roku 2015 se antistresové omalovánky objevily v žebříčku deseti nejprodávanějších knižních produktů této společnosti. Jako levný, efektivní a snadno přístupný nástroj psychologické svépomoci je v posledních pár letech můžeme pořizovat i v českých knižních obchodech.

Pomáhají dětem i dospělým

U dětí se omalovánky dlouhodobě využívají jako pomůcka pro procvičování jemné motoriky, zraku a jako stimul pro kreativní činnost. Dospělí fanoušci vybarvování aktivitu popisují jako uklidňující způsob odreagování a relaxace s nostalgickými přesahy do dětských vzpomínek. Soustředěnost na vybarvování nahrazuje negativní myšlenky a obrazy těmi příjemnými, snižuje úzkost, odstraňuje stres a koncentruje mysl podobným způsobem jako meditace. Autorka novozélandské studie doktorka Celie Lie říká, že cílem výzkumu s příznačným názvem „Ostrouhejte pastelky“ bylo ověřit, zda knihy omalovánek pro dospělé podobným očekáváním dostojí.

 

Nemáte náhodou depresi?

Výzkumníci testovali 115 studentů a studentek univerzity ve věku 18 až 36 let. Každému z nich náhodně přidělili buďto brožuru obsahující deset obrazů určených k vybarvování, nebo brožuru s hádankami, jako jsou například puzzle nebo sudoku. Účastníky výzkumu pak požádali, aby každý den po dobu deseti dní věnovali přidělené brožuře deset minut svého volného času. Na začátku a na konci testování je vyzvali, aby popsali své psychické rozpoložení a zaměřili se na depresivní a úzkostné symptomy a dále na schopnost soustředit se.

 

Stačí pár dní…

Podle doktorky Lie ti, kteří po deset dní pravidelně vybarvovali, prokazovali rozdíl v náladě.

„Po týdenním vybarvování vykazovali účastníci nižší úroveň depresivních a úzkostných symptomů v porovnání s těmi, kteří plnili jiné zadání.“ Výzkumníci zaznamenali i nárůst zlepšení pozornosti, a to plošně u všech testovaných osob. Tyto poznatky dokazují, že schopnost soustředění se zlepšuje stejně u vybarvování omalovánek, puzzle i sudoku. Schopnost udržet pozornost však zřejmě s ostatními symptomy nesouvisí.

 

Tajemství vybarvování?

Vedoucí výzkumu Jayde Flett k výsledkům pozorování dodává: „Objev vyvolává otázku: Jaký mechanismus je tedy odpovědný za snížení psychické nepohody při vybarvování? Odborníci totiž často naznačují, že vybarvování indikuje pozorný až meditativní stav mysli, který bývá spojován se sníženou aktivitou amygdaly (= část mozkové struktury, která je odpovědná za uchovávání paměťových a emočních stop, pozn. red.) a změnou v přenosu mozkových vln. My ale dokázali, že pozorná aktivita zřejmě nebude hnacím faktorem změn u depresivních a úzkostných stavů, protože účastníci, kteří se soustředili na ostatní úkoly, změny v psychickém rozpoložení nevykazují. K pochopení vztahu mezi barvou, všímavostí a změnami duševních stavů bude nezbytný další výzkum,“ zakončuje hodnocení doktor Flett.

 

Odpojte se a ukotvěte

Tak jako tak můžeme už teď přidat vybarvování omalovánek na seznam tvůrčích aktivit zaměřených na zlepšení duševního zdraví. Omalovánky mohou totiž používat i lidé, kteří nevládnou talentem pro jiné formy umění, a jejich neoddiskutovatelnou výhodou zůstává, že v době roztříštěné pozornosti na internetu a sociálních sítích ukotvují lidskou mysl v přítomném okamžiku offline světa.

Další informace a články na téma zdraví, psychických a dalších chorob a jejich léčby najdete na Patalie.cz včetně např. online simulátoru demence, psychokvízu zjišťujícího k jaké psychické nemoci máte největší sklony nebo možnosti zdarma si stáhnout příručky např. „Kapesní průvodce psychickými poruchami“, „Jak si udržet zdravý rozum“, „Jak se zbavit traumat“, „Psychické poruchy u dětí“ nebo „Co je to psychosomatika a jak funguje?“ a další.