Za týden přibyly dva miliony lidí s koronavirem, Evropa zpřísňuje
Ženeva/Berlín/Londýn 22. září (ČTK) – Za minulý týden přibyly ve světě téměř dva miliony lidí nakažených koronavirem, což je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dosud nejvyšší týdenní bilance. Situace se horší zejména v Evropě, kde rychle přibývá úmrtí s covidem-19 a řada zemí kvůli tomu zpřísňuje restriktivní opatření. Britský premiér Boris Johnson dnes vyzval, aby lidé opět co nejvíce pracovali z domova. Německo zřejmě ve středu zařadí prakticky celou Českou republiku mezi rizikové oblasti. Írán hovoří o riziku nástupu třetí vlny epidemie.
Podle specializovaného webu americké Univerzity Johnse Hopkinse se na světě nakazilo koronavirem již přes 31,3 milionu lidí a s covidem-19 jich zemřelo přes 965.000. WHO uvedla, že nejvyšší přírůstek mrtvých s covidem-19 zaznamenala minulý týden Evropa. Ve srovnání s týdnem od 7. do 13. září jich přibylo 27 procent. V Severní a Jižní Americe se za minulý týden nejvíce zvýšil počet nakažených, a to o 38 procent.
V Latinské Americe se pomalu zlepšuje situace ve 210milionové Brazílii, kde se celkem nakazilo více než 4,5 milionu lidí. Denní bilance infikovaných ale klesají. Mexiko oznámilo téměř 3000 nových případů nákazy, a počet infikovaných se tak dostal nad 700.000. V Íránu zaznívají varování před třetí vlnou epidemie: v minulých 24 hodinách se potvrdila nákaza koronavirem u 3712 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od února.
Německo podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka ve středu zařadí ČR mezi rizikové oblasti a bude při vstupu na své území vyžadovat test na koronavirus, nebo karanténu. Omezení se ale nejméně do 1. října netýká pendlerů a pracovníků v mezinárodní dopravě.
Německo dnes do svých statistik připsalo 1821 nových případů nákazy koronavirem a deset úmrtí. V současnosti nejsou německé přírůstky o mnoho vyšší než v Česku, které má osmkrát méně obyvatel. V ČR v pondělí přibylo 1476 infikovaných, asi o 500 více než v neděli.
Britský premiér Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii. Například hospody, bary a restaurace budou od čtvrtka zavírat v deset hodin večer, lidé mají co nejvíce pracovat z domova a zvýší se i pokuty za nedodržování pravidel. Podle Johnsona nová opatření neznamenají zavedení celostátní karantény, ke které se země uchýlila letos v březnu. Současná protiopatření by mohla platit až půl roku, dokud nedojde k zásadnímu pokroku ve vývoji vakcíny a léčby.
Rakouské hlavní město Vídeň chce žáky a učitele, u nichž se objeví podezření z nákazy koronavirem, testovat přímo na školách. Příští týden dostanou 600.000 testovacích sad. Kvůli koronaviru letos proběhne ve velmi omezené formě i předání Nobelových cen za mír.
lep mka