Žloutenka si nevybírá, nakazit se může opravdu každý
Praha 14. července 2008 – Onemocnění žloutenkou typu A je v současné době na výrazném vzestupu. Hygienické stanice, především v Praze, hlásí rapidní nárůst tohoto infekčního onemocnění. Žloutenka si nevybírá, nakazit se může opravdu každý kdekoliv a kdykoliv, neboť původce nemoci není vidět, a nikdy si nemůžete být jisti, kdy a kde se s ním setkáte. Nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence je očkování. Jednoduché řešení nabízí kombinovaná vakcína Twinrix účinná proti žloutenkám typu A i B a vakcína Havrix proti žloutence typu A.
Každý den se nakazí v České republice žloutenkou typu A nebo B nejméně jeden člověk. Onemocnění žloutenkou může vést k vážným a trvalým zdravotním následkům. Proto i zde platí, že se vyplatí předcházet nemoci účinnou prevencí než řešit její následky.
MUDr. Zdeňka Jágrová z hygienické stanice hlavního města Prahy při této příležitosti uvedla: „Nejúčinnější specifickou ochranou před možným onemocněním je očkování. Očkovací látky v současné době jsou velmi kvalitní, ve světě i u nás dlouho používané bez hlášených nežádoucích účinků.“
Epidemie žloutenkou typu A sice postihla především skupinu uživatelů drog a lidí, kteří žijí v jejich blízkosti. Avšak infikovat se můžete opravdu bez vlastního přičinění, například při styku s kontaminovanými předměty. „Hlavní je dodržovat základní hygienické zásady, ale nejúčinnější a dlouhodobou ochranou je opravdu jen očkování,“ dodala MUDr. Jágrová.
Jedinou účinnou ochranou je očkování
Základní očkovací schéma u kombinované vakcíny Twinrix proti žloutenkám typu A a B se skládá ze tří dávek podaných ve schématu 0., 1. a 6. měsíc. Vakcína Havrix proti žloutence typu A se aplikuje ve dvou dávkách; druhá dávka se očkuje v období šesti až dvanácti měsíců po aplikaci první dávky. Vakcíny zajistí dlouhodobou ochranu, a proto se v současné době další přeočkování proti žloutence A a B nedoporučuje.
Další informace o žloutenkách mohou zájemci též najít na specializovaných stránkách www.zloutenky.cz.