Dejte si rakytník a zchlaďte se v mínus 160 °C aneb 6 tipů k posílení imunity na podzim
Pasohlávky, 16. září 2015
Riziko virových onemocnění začátkem podzimu každý rok stoupá. Podle údajů Ministerstva zdravotnictví se u nás každoročně nakazí chřipkou statisíce obyvatel. Ačkoliv podzim přijde oficiálně teprve až v druhé polovině září, již v posledních dnech oproti prázdninám venkovní teplota neustále kolísá, a klesá i pod 15 stupňů Celsia. Právě teď proto nastala ta správná doba na posílení imunity. Seznamte se s tipy, díky kterým vás letos chřipková sezóna obejde.
1. Do jídelníčku zařaďte rakytník, oregano a česnek
Přizpůsobit teplotním změnám, které nepříznivě působí na organismus, bychom měli především kompletní jídelníček. Základem stravování by měl být v tomto období střídmý přísun kalorií, aby tělo nebylo vyčerpané návalem nezdravého jídla a toxických látek a mohlo se samostatně bránit množícím se virům. Zvýšit bychom měli také příjem vitamínů a stopových prvků, které pomohou vytvořit obranný štít a ochrání organismus před onemocněním. Mezi ně patří čerstvé ovoce, listová zelenina, luštěniny, ořechy, ryby, jejichž olej významně posiluje imunitu, ale i česnek, který platí za přírodní antibiotikum. Je dobré zařadit do pravidelné stravy také kysané mléčné produkty, které ve střevech zajistí přirozeně zdravé prostředí, což se významně projeví na celkové imunitě. Křen, cibule či med mají zase antibakteriální účinky. Na talíři by nemělo chybět ani kysané zelí, které chrání tělo před infekcemi, hlíva ústřičná, zázvor nebo dokonce chilli papričky, které díky složce kapsaicinu bacily doslova vypálí. Obranyschopnost těla podpoří také byliny, jako je rakytník, který má až 10krát více vitamínu C než citrusy, šípek, lichořeřišnice, aloe vera, echinacea nebo oregano.
2. Běžte si zablbnout do teplé vody
K posílení imunity významně napomáhá také aktivní pohyb a sportování. Pravidelným posilováním fyzické kondice nastartujete činnost imunitního systému a prospějete jeho správnému fungování. Stačí přitom pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, pěší chůze, jízda na kole či třeba pomalý běh. „S příchodem chladnějšího počasí je pak ideální využít například cvičení, volný pohyb a plavání v teplé vodě, která celé tělo vhodně prohřeje,“ radí Petr Pavlacký, ředitel nejmodernějšího a největšího akvaparku v Česku Aqualandu Moravia, který disponuje 12 bazény včetně krytých s termální vodou. Výhodou pohybu v teplejší vodě je vedle nesporných fyzických účinků na tělo také fakt, že zklidňuje mysl. Zároveň je to trik, jak se zbavit tukových polštářů – ve studené vodě se tělo zadržováním tuku chrání proti ztrátě tepla. V teplé vodě k tomuto jevu nedochází. Vodní aerobic či plavání jsou ideální i pro osoby s nadváhou, protože na rozdíl od cyklistiky či běhu nezatěžují klouby. Protáhnou tělo od hlavy k patě a pomohou se spalováním kalorií. K rehabilitaci a relaxaci postačí dát si půlhodinku protahování či pár bazénů, ideálně v délce jednoho kilometru. Pro lepší protažení a posílení kondice je dobré zvládnout dvojnásobek. Při intenzivním plavání spálíte asi 3000 kJ za hodinu.
3. Spěte nejlépe 8 hodin
Nezapomeňte, že tělo se musí také řádně regenerovat, a to nejen po náročnější fyzické aktivitě. Při nedostatku kvalitního a vydatného spánku totiž organismus slábne a s ním i jeho obranyschopnost. Zejména v podzimním období je proto nezbytné spát pravidelně 8 hodin denně. S tím souvisí také potřeba psychického odpočinku, kdy tělu ulevíte od stresu. Duševní pohoda a vyrovnanost člověka se totiž odráží na jeho fyzickém stavu.
4. Zchlaďte tělo v −160 °C a prohřejte ho v sauně
Do plánu na posílení imunity by mělo být zařazeno také pravidelné otužování. To patří k nejúčinnějším způsobům, jak předejít virovým onemocněním. Otužovat se můžete každý den doma sprchováním těla chladnou vodou v délce 2 minut, přičemž ideální teplota je 20 °C. „Variantou jsou také specializované kryokomory, kde jsou zdraví prospěšné reakce organismu vyvolány působením extrémně nízké teploty od −110 °C do −160 °C v délce 3 minut. Extrémní chlad je pro lidské tělo šok, kterému se organismus brání vylučováním prospěšných látek, jakými jsou kortikoidy, adrenalin, noradrenalin, u mužů testosteron a endorfiny,“ vysvětluje specialistka Dagmar Minaříková, vedoucí wellness zóny Aqualandu Moravia. Doplňkem k otužování by pak mělo být saunování. „Sauna uvolňuje dýchací cesty a pomáhá v těle aktivovat protivirové buňky. Prohřívání a následné ochlazení těla posiluje také kardiovaskulární systém. Účinek sauny vydrží déle než týden,“ doplňuje Minaříková. Aqualand Moravia ve wellness zóně Forum Romanum nabízí 24 saun a procedur, jako je třeba finská sauna, tepidarium, infrakabina, biosauna nebo caldarium.
5. Dejte si teplé ponožky a doma si vytopte na 22 °C
Ačkoliv cílené otužování organismu prospívá, neplatí to v případě působení nízkých venkovních teplot na tělo. To totiž může prochladnout, což zpravidla vede k onemocnění. Věnujte proto pozornost oblékání, které by mělo být přiměřené počasí. Rizikový je nedostatek tepla zejména v končetinách, kde je krevní oběh snížený a může nejsnáze dojít k prochladnutí. Nevystavujte se také příliš nízkým teplotám v místnostech, které obýváte. Řešením ovšem nejsou ani přetopené prostory, protože teplotní rozdíl mezi vnitřním a venkovním prostředím je pak značnější a organismus si na něj těžko zvyká. Optimální pokojová teplota by měla být okolo 22 °C a vlhkost vzduchu 40 až 60 %. Při větším teple a suchu hrozí vysušení nosní sliznice, kvůli čemuž je lidský organismus více vystaven virové nákaze.
6. Ruce si myjte alespoň 20 sekund
Základní hygienické návyky si lidé osvojují již jako malé děti, ovšem s přicházejícím podzimem je dobré jejich intenzitu zvýšit. Základem je mytí rukou ve vlažné mýdlové vodě o délce minimálně 20 vteřin, které je zbaví bakterií uchycených na kůži. Ty totiž v opačném případě vlivem oslabeného organismu mohou velmi snadno přejít do těla. Největší množství bakterií číhá v MHD, na toaletě, klikách od dveří, nákupních košících, tankovacích pistolích, mobilních telefonech, ale i dálkových ovladačích, klávesnicích od počítače či jídelních lístcích, kde jich přebývá průměrně 185 tisíc. S tím souvisí také dostatečné omývání ovoce, zeleniny či jiných potravin zakoupených v obchodě. I na nich se totiž bakterie rády usazují. V neposlední řadě je zásadní zamezit šíření bakterií a virů dýchacím ústrojím, zejména při kýchání či kašli. Vždy proto předkládejte před ústa nebo nos čistý kapesník.
O Aqualandu Moravia
Aqualand Moravia je nejmodernějším a největším aquaparkem v České republice. Děti i dospělí se mohou vyřádit na 20 vnitřních a venkovních tobogánech a skluzavkách s celkovou délkou více než 1,7 km. Venkovní vodní atrakce Abbys a Boomerango určené až pro 3místné rafty si mohou v letních měsících návštěvníci vyzkoušet vůbec poprvé v České republice. K dispozici jsou, kromě jiných, i oblíbené celoročně otevřené tobogány U-Wave, Supercrater, Wild River nebo Yellow Crash. Dětem jsou určené dětské bazény a skluzavky, užijí si také v bazénu s atrakcemi, kde mají k dispozici skákadla, šplhací sítě nad vodou, bublinkovače nebo chrliče. Aqualand nabízí celkem 12 bazénů s vodní plochou 3000 m2, některé s využitím vody z místního geotermálního vrtu, rozsáhlou wellness zónu Forum Romanum, sluneční a římské lázně, Imperium Restaurant a Coffeeland.
Kontakt pro média:
Dalibor Komárek
Manažer marketingu a obchodu
Pasohlávky 110, 691 22
press@aqualand-moravia.cz