Konec prázdnin a návrat do práce – Z dovolené rovnou do nemoci?
Z letních dovolených si přivážíme především řadu krásných a nezapomenutelných zážitků. Někdy si ale spolu s nimi můžeme dovézt i nežádoucí suvenýr v podobě zdravotních problémů. Většina obtíží nebývá závažná a jde pouze o komplikace vzniklé následkem dlouhého cestování a změnou režimu po dovolené. V některých případech je ale nutné vyhledat lékaře.
Nejčastěji hrozí po letních dovolených vyčerpání z cestování a nachlazení. Mezi typické projevy nachlazení patří rýma, škrábání či bolest v krku, zvýšená teplota nebo horečka, kašel a bolesti hlavy, svalů i kloubů. „V takovém případě doporučuji klidový režim a tlumení bolesti i horečky pomocí analgetik-antipyretik, například pomocí paracetamolu. Tablety Paralen 500 s účinnou látkou paracetamolem tlumí bolest a pomáhají snižovat horečku. Výhodou je existence lékových forem vhodných i pro malé děti, např. perorální suspenze Paralen sus pro děti již od tří měsíců nebo čípky Paralen 100 pro děti s tělesnou hmotností nad 7 kg,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.
Chceme-li obtížím předejít, je důležité si po příjezdu z dovolené doma důkladně odpočinout a nesnažit se být hned plně provozuschopní. Po delší cestě je tělo unavené, při návratu ze vzdálenějších destinací je třeba vyrovnat se i s vlivem časového posunu (tzv. jet lag). Tělo se také musí přizpůsobit aktuálním teplotám (většinou chladnějším). Proto se doporučuje nedělat hned první den po příjezdu žádné namáhavé činnosti, pít hodně vody a vyhýbat se alkoholu a kofeinu. Jste-li přes den unavení, dopřejte si pouze krátký odpočinek (20 – 30 min), abyste pak byli schopni spát v noci.
Pro děti je přechod z volnějšího prázdninového režimu k pevnějšímu řádu školního roku také náročný. Návrat do kolektivu je každoročním zátěžovým testem jejich imunity, protože v dětských kolektivech se všechny druhy infekcí přenášejí neobyčejně dobře. Ke spuštění nemoci může přispět i zvýšená psychická zátěž spojená se začátkem školního roku, protože při stresu se snižuje obranyschopnost. Nesnažte se proto po dětech chtít všechno hned a z počátku slevte ze svých nároků.
Někdy si z dovolené můžeme přivézt i vážnější komplikace. Mezi nejčastější infekční onemocnění z cest patří nejen běžné respirační nákazy nebo lehký cestovatelský průjem, ale i rozličná kožní onemocnění, malárie, žloutenka typu A a B, kapavka a břišní tyfus. „Mezi varovné příznaky patří vysoká horečka nad 38 stupňů Celsia, bolesti břicha a průjem s příměsí krve a kožní projevy. Pokud jimi po příjezdu z exotické dovolené trpíte, a to zejména kombinací těchto příznaků, je třeba neprodleně navštívit lékaře,“ doporučuje MUDr. Lazák.
PARALEN 500 tablety a PARALEN SUS perorální suspenze jsou léky k vnitřnímu užití. PARALEN 100 čípky je lék k zavedení do konečníku. Všechny obsahují paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
SACS.GPARALZ.16.06.0591
Paralen 500 – orientační cena v lékárně za balení 12 tablet je 24 Kč, za 24 tablet 36 Kč.
Paralen SUS – suspenze pro děti od tří měsíců, orientační cena v lékárně za balení suspenze je 86 Kč.
Paralen 100 – čípky pro děti s hmotností nad 7 kg, orientační cena v lékárně za balení 5 čípků je 25 Kč.
KONTAKT:
Kateřina Jíchová
email: katerina.jichova@allmedia4u.cz
M: +420 603 280 300