Lékárníci kritizovali ředitele lékového ústavu kvůli eReceptu
Praha 15. prosince (ČTK) – Česká lékárnická komora se dnes ohradila proti vyjádření ředitele Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeňka Blahuty, podle něhož je odpor k elektronickému receptu tak silný, protože systém má rozkrýt černou díru v předepisování léků i „různé vazby“ mezi lékaři a lékárníky. Jediným důvodem, proč lékárníci eRecept kritizují, je množství komplikací při výdeji léčivých přípravků, uvedla komora v prohlášení, které zaslala ČTK.
Blahuta v dopise adresovaném poslanci ANO a současnému premiéru Andreji Babišovi koncem listopadu napsal, že SÚKL je na systém elektronických předpisů připraven, i když odpůrci tvrdí opak. „Zatím nikdo nebyl ochoten vyslovit ten jediný opravdový důvod, proč je odpor vůči eReceptu tak výrazný. Jde o rozkrytí černé díry v předepisování léčivých prostředků a různých vazeb mezi lékaři a lékárníky, respektive mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi, a tak jednoznačně prokázat účelovost proskripce,“ uvedl ředitel SÚKL.
Lékaři mají povinně evidovat všechny vydané recepty na léky od 1. ledna příštího roku, systém ale kritizují jako nepřipravený. Chtějí, aby byl nepovinný.
Lékárnická komora podle dnešního vyjádření dlouhodobě upozorňuje na rizika vyplývající z četných pochybení v případu „nepřipraveného, nesmyslně složitého, uživatelsky nevstřícného a provozně nákladného systému eReceptů“. Pochybení podle lékárníků nejsou výhradně na straně SÚKL, odpovědni jsou i úředníci ministerstva zdravotnictví, kteří nezajistili přípravu nutných legislativních opatření a postavili lékový úřad do nezáviděníhodné pozice. „To ale řediteli Státního úřadu pro kontrolu léčiv nedává právo vymýšlet si nepravdivá tvrzení pro odůvodnění nespokojenosti lékárníků se stavem zavádění systému eReceptů, který prokazatelně může ohrozit dostupnost léků pro pacienty,“ uvedla komora.
Elektronické recepty zavedl v Česku zákon už v roce 2007. Vytvoření nového systému, jeho čtyřletá podpora a rozvoj stál SÚKL 14 milionů korun, provoz 100.000 korun měsíčně. Systém eRecept počítá s odbavením až 130 milionů receptů za rok, nyní je to asi 70 milionů papírových receptů. Zastánci změny si od ní slibují úsporu výdajů na léky nejméně 400 milionů korun.
Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) po svém jmenování tento týden řekl, že státní správa nebyla schopna systém elektronických receptů připravit a následky by neměli nést lékaři. Pokud se proto nepodaří systém odložit, což vzhledem k času zřejmě není reálné, bude usilovat o to, aby první rok nebyly doktorům v souvislosti s touto povinností udělovány pokuty.
abz jw