Na kongres pneumologů se do Olomouce sjedou stovky lékařů
Olomouc 15. října (ČTK) – O novinkách v léčbě rakoviny plic, změně péče o tuberkulózní pacienty i rehabilitaci prostřednictvím obrazovky budou v závěru října na kongresu v Olomouci diskutovat stovky českých a slovenských plicních lékařů. ČTK to dnes sdělili organizátoři kongresu České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP a Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti. Kongres v Olomouci začne 24. října a potrvá do 26. října.
„Plicní nemoci připraví ročně o život více než 10.000 Čechů, léčba těchto nemocí se šplhá do desítek milionů korun. Roste počet pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí, astmatem, rakovinou plic u žen. Na druhou stranu dochází k prudkému vývoji medicínských poznatků a moderní léčby, díky kterým se daří udržovat nemoci lépe pod kontrolou. Věříme, že časem se z některých smrtelných plicních nemocí stanou chronické,“ uvedl místopředseda ČPFS ČLS JEP Vítězslav Kolek.
O pacientech s vážnými plicními nemocemi, jejich diagnostice a léčebných možnostech budou v Olomouci diskutovat špičky českého plicního lékařství a onkologie hned první kongresový den. Lékařům budou poprvé představeny průběžné výsledky projektu Lucas, který je zaměřen na data o putování pacienta s rakovinou plic tuzemským zdravotním systémem. Lékaři díky výstupům z projektu zjistí, jak rychle byla rakovina plic diagnostikována, zda pacienti dostávají nejlepší léčbu a zda na ni nečekají příliš dlouho.
„V databázi už máme data od 1450 nemocných ze sedmi největších specializovaných center a další budou přibývat. Mimo jiné zjišťujeme, jak u nich zabírá léčba či jak dlouho trvala diagnostika nádoru. Zjišťujeme typy nádorů a jejich strukturu. Lucas nám umožní odhalit případné trhliny v systému,“ podotkl Kolek.
Ročně si diagnózu zhoubného nádoru plic podle organizátorů kongresu vyslechne v průměru zhruba 4500 mužů a 2300 žen, karcinom plic je nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu. „Na nemoc se přichází pozdě. Nádorů, které se dají vyoperovat, je pouze mezi deseti a 15 procenty. Proto nyní jednáme o možnosti celostátního programu časné detekce, který bude spojen s kampaní podporující odvykání kouření,“ podotkla předsedkyně českých pneumologů Martina Vašáková, V Česku by se program mohl podle Vašákové týkal až 390.000 vysoce rizikových lidí.
Svůj vlastní blok bude mít na kongresu v Olomouci chronická obstrukční plicní nemoc. Odborníci budou diskutovat například o spolehlivých diagnostikách této nemoci, s níž se u plicních lékařů léčí přibližně 300.000 pacientů a zhruba stejný počet lidí o této své nemoci zatím neví. Diskutovat se bude také o vlivu klimatických změn na změnu výskytu i průběhu plicních nemocí.