Národní ústav duševního zdraví získal prestižní ocenění Evropské komise
Praha, 7.6.2019 (NÚDZ)
Národní ústav duševního zdraví získal významné ocenění „HR Excellence in Research Award“ (zkráceně „HR Award“). Toto prestižní ocenění Evropské komise v oblasti kvality péče o lidské zdroje ve vědě a výzkumu má v celé Evropě 480 organizací, v Česku je držitelů pouze 16.
Ocenění „pocítí“ i pacienti
Kromě prestiže má udělení HR Award řadu dopadů, například zvýšení možnosti přístupu k evropským a tuzemským grantům, posílení rozvoje profesního růstu výzkumných pracovníků a je také zárukou otevřeného, transparentního náboru nových zaměstnanců. To umožní intenzivnější výměnu pracovníků se zahraničními institucemi a přiláká více zahraničních expertů.
„Zaměstnanci mají jistotu, že jejich výběr, rozvoj profesní kariéry a zejména jejich odměňování bude prováděno transparentně na základě zásluhovosti. Získají možnost řízeného profesního růstu s možností systematického zvyšování, rozšiřování a doplňování kvalifikace. Získají také možnost v rámci projektu poznat fungování zahraničních institucí. Lékaři a výzkumníci budou moci rozšiřovat své know-how i na základě zkušeností na zahraničních pracovištích „a rovněž zde budujeme prostředí, které pomáhá šířit nasbíranou expertízu napříč celým ústavem,“ vysvětluje Alexandr Borovička, ekonomicko-provozní náměstek NUDZ.
Obhajoba každé dva roky
Cesta k ocenění trvala 14 měsíců a vedla přes řadu velmi důkladných analýz. Na jejich základě bylo nutné chod Národního ústavu duševního zdraví uvést do souladu s Chartou a Kodexem (40 základních principů přístupu v oblasti personální politiky ve vědě a výzkumu): Za tímto účelem vznikl Akční plán a strategie rozvoje lidských zdrojů. Ocenění není přiděleno na neomezenou dobu, ale je nutné je každé dva roky obhájit. „Při pravidelné evaluaci ze strany expertů Evropské komise dostáváme nezávislou a kvalitní zpětnou vazbu na to, jak si v oblasti HR vedeme a máme tak možnost se neustále zlepšovat,“ uzavírá Alexandr Borovička.