Plicní lékaři: Více pacientů chodí s pokročilým stadiem rakoviny plic
„Chodí nám stále více pacientů s pokročilým stadiem rakovin plic, částečně i kvůli aktuální situaci s pandemií, kdy se příznaky v podobě kašle a zadýchávání přisuzovaly covidu. S rozvinutým onemocněním se u nás objevovali i mladí lidé,“ řekla Martina Vašáková, náměstkyně ministra zdravotnictví a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti.
„V 85 procentech případů se na nádor přijde pozdě. Nyní kvůli covidu ještě řada lidí své obtíže zlehčovala, protože se bála jít k lékaři, a to pak vedlo k tomu, že bylo pozdě na operační výkon,“ uvedl Milan Sova, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním.
Ročně lékaři rakovinu plic nově zjistí u asi 7000 lidí a asi 5500 této nemoci podlehne. Příčinou této choroby je v 90 procentech kouření, ať už aktivní nebo pasivní. Pokud je nádor odhalen v počátečním prvním stadiu, má asi 65 procent pacientů šanci, že se dožije dalších pěti let. S pokročilými stadii nemoci, šance výrazně klesá. Zlepšení si plicní lékaři slibují od screeningu rakoviny plic, který by měl být v Česku spuštěn nejpozději na začátku příštího roku. Podle Vašákové by pak až 70 procent nádorů mohli lékaři zjistit v počáteční fázi.
Screening se bude týkat asi 30.000 lidí mezi 55. a 75. rokem, kteří vykouří alespoň alespoň jednu krabičku cigaret denně. Podle Vašákové by k vyšetření na včasné odhalení nemoci bylo vhodných až půl milionu kuřáků.