Silvestrovský večírek: jak ho přežít ve fitness módu, když nejsme těmi, kdo vaří?
Praha, 21.12.2017 (Edenred)
Vánoce a povánoční dny patří ke kaloricky nejhorším obdobím roku. Souvisí s nimi bujaré oslavy, večírky a často tučné sváteční pokrmy. Vrcholem několikadenního přejídání je potom silvestrovský večer, kdy už často naše tělo energetickou nálož bojkotuje. Pokud máme možnost si silvestrovskou slavnostní tabuli připravit sami, můžeme dohlédnout na to, že bude relativně zdravá a stravitelná, nebo alespoň pestrá. Ale co když vaří někdo jiný? Připravili jsme pro vás par tipů, jak si s účastí na takovém večírku, kde je už catering hotový, zachovat alespoň částečně fitness dekorum a do nového roku vstoupit svěží.
Tip č. 1: Malý půst mezi Vánoci a silvestrem
Pokud víte, že poslední noc v roce vás čeká pojídání dobrot, které si v kalorických tabulkách nevedou příliš dobře, zkuste se na zdravou stravu zaměřit alespoň pár dní před ní. Můžete si bez výčitek užít hodováním hlavní vánoční svátky a dny do posledního večera roku pak vyčistit jídelníček od těch „nejhorších“ potravin, jakými jsou uzeniny, slané pochutiny, sušenky a sladkosti nebo slazené výrobky. „Hodně lidí si říká, že vánoční svátky nebude řešit. Že si dají to, na co mají chuť. Pochutnat si na mnoha typických dobrotách určitě patří k vánoční pohodě. Ale důležité je pamatovat na to, že tyto svátky netrvají týden, dva ani více. Po třídenních svátečních dnech by se měli všichni ideálně vrátit k trošku vyváženější stravě, a na silvestra si tak mohou zase dopřát nějaký ten prohřešek,“ říká výživová poradkyně a wellness koučka Monika Divišová. „Pro ty nejslabší povahy je třeba dobré si určit alespoň 3 potraviny nebo skupiny potravin, které prostě vydrží v daném mezidobí nejíst,“ dodává Divišová.
Tip č. 2: Stanovte si, co nebudete jíst, než vyrazíte. Ideálně ve skupině
Nástroji, které nám pomohou se na večírku trošku krotit, jsou pravidla a limity. Ty si lze stanovit samostatně, ale efektivněji fungují, když platí ve skupince lidí. „Je dobré si před takovou akcí říci, co určitě nebudeme konzumovat. Zaměřit se opět například na dvě až tři nejhorší potraviny nebo i druhy alkoholu, a ty si v podstatě zakázat. Lepší pak je, když to sdílíme s více lidmi, a všichni jsou na stejné vlně. Máme pak neustálý dozor od ostatních a zároveň menší nutkání pravidlo porušit,“ vysvětluje výživová poradkyně Divišová. „Pokud nemáme ve svém okolí nikoho, s kým bychom toto mohli aplikovat, dobře fungují třeba předvánoční výzvy v pracovním kolektivu. V praxi se ukazuje, že pokud sdílí kolegové zásady správné výživy, nejenže mnohdy lépe pracují a jsou v pohodě, ale taky je to více motivuje, protože spolu tráví přes den hodně času. Vidí, jak se stravují ostatní. Takovou výzvou může třeba být, že si každý den mezi svátky půjdeme zacvičit, nebo že se na silvestra nedotkneme brambůrek a majonézy,“ doplňuje Divišová, která pomáhá v rámci projektu společnosti Edenred pod názvem Firma na talíři a radí s výživovým poradenstvím celým pracovním týmům. Těm zaměstnavatelé zajistí workshopy o zdravém stravování přímo na pracovišti.
Tip č. 3: Tučné a sladké jídlo vyvažujte vodou
Říká se, že hlad je převlečená žízeň. V tomto případě to opravdu platí. A pokud víte, že si dopřejete nějaký ten chlebíček nebo sladký zákusek, omezte konzumaci rychlých cukrů alespoň vytěsněním sladkého pití. Kombinace čisté vody a tučnějších jídel je určitě lepší, než doplňovat kalorické pokrmy ještě kolovými nápoji, slazenými limonádami nebo džusy. Dá se předpokládat, že k silvestrovské oslavě patří také alkohol. V případě pití drinků se však naopak řiďte pravidlem méně je více. A to nejen co se týká počtu vypitých pohárů a skleniček, ale také škály ingrediencí, z nichž se nápoj připravuje. Obecně platí, že nejméně kalorickým alkoholem je pivo a víno. Čím je alkohol „tvrdší“, tím vyšší má energetickou hodnotu. Pokud se nakonec přeci jen rozhodnete třeba pro míchaný koktejl, vyberte aspoň takový, který nebude obsahovat sladké limonády, přislazované džusy, smetanu nebo sirupy.
Tip č. 4: Poskládejte si jídlo na talíř, počítejte
Největší nevýhodou silvestrovských večírků je, že jsou plné jednohubek, chlebíčků, tapas a dalších mini pokrmů. Často tak ztrácíme přehled nad tím, co a hlavně kolik jsme toho vlastně snědli. Ideální je proto neochutnávat průběžně, ale poskládat si jídlo na talíř, zastavit se s ním a sníst jej v klidu. „Když si naložíme na talíř to, na co máme chuť, a pomalu to sníme, ušetříme sami sebe zbytečného přecpání. Na talíři totiž přesně uvidíme, co se chystáme sníst, a rozhodně bude naše porce menší, než když budeme průběžně uždibovat tu a tam,“ zdůrazňuje nutriční specialistka. „Úplně nejlepší je si ještě před večírkem říci, kolik čeho sníme. Více se pak budeme soustředit třeba na množství ochutnaných chlebíčků nebo jiných chuťovek, které bychom jinak jedli bez servítku,“ připojuje Divišová.
Pokud se Vám nepodaří splnit silvestrovská předsevzetí ohledně správného stravování, nezoufejte, na stránkách www.firmanataliri.cz můžete zažádat o zmíněné workshopy, které jsou plné praktických tipů. Díky cenným radám, které tam získáte, svůj jídelníček upravíte trvale a silvestrovské oslavy vás už nikdy nerozhází.
Edenred je celosvětovou jedničkou v oblasti transakčních řešení pro firmy, zaměstnance i obchodníky. Všechna tato řešení, ať už jsou dodávána formou karty, mobilní aplikace, papírové poukázky či přes online platformu, dávají zaměstnancům větší kupní sílu, firmám pomáhají s optimalizací nákladů a smluvním partnerům zase přinášejí další byznys.
Portfolio je založeno na třech hlavních oblastech činnosti:
-
zaměstnanecké výhody (Ticket Restaurant®, Ticket Alimentación, Ticket Plus, Nutrisavings a další)
-
řízení firemních nákladů (Ticket Log, Ticket Car, UTA, Ticket Empreserial atd.)
-
doplňková řešení, jako jsou korporátní platby (Edenred Corporate Payment), incentivy a odměny (Ticket Compliments, Ticket Kadéos) a veřejné sociální služby.
Skupina spojuje jedinečnou síť 43 milionů zaměstnanců, 750 000 firem a veřejných institucí a 1,4 milionu smluvních partnerů.
Akcie společnosti jsou kótovány na burze Euronext Paris. Edenred působí ve 42 zemích světa s téměř 8 000 zaměstnanci. V roce 2016 činil celkový objem emise skupiny téměř 20 miliard eur, z čehož 70 % bylo realizováno prostřednictvím karty, mobilního přístroje či Internetu.
Projekt Firma na talíři, v rámci kterého Edenred formou speciálních dlouhodobých workshopů přímo na pracovištích předává informace o výhodách zdravého stravování zaměstnancům, začal vloni. Zúčastnilo se jej zatím 10 tuzemských podniků s celkem třemi tisícovkami zaměstnanců. Plné dvě třetiny účastníků projektu přestaly vynechávat hlavní jídla a stravují se pravidelně. Svůj jídelníček pak upravilo devět z deseti účastníků workshopů a polovina z nich omezila slazení nápojů a jídel.
Loga a další obchodní značky a názvy uvedené v této tiskové zprávě jsou ochranné známky společnosti Edenred, S.A., jejích dceřiných společností či třetích stran. Jejich používání k obchodním účelům bez předchozího souhlasu majitelů je zakázáno.