Slovenský úřad kritizoval nákup nadměrného počtu vakcín proti covidu-19 i EK
Z více než 15 milionů dávek vakcín proti covidu-19 dodaných na Slovensko bylo v letech 2020 až 2023 podáno jen sedm milionů, tedy 47 procent. Téměř dva miliony dávek Slovensko darovalo jiným zemím, včetně Česka. Do konce loňského roku bylo po době expirace 4,8 milionu dávek. Nákup vakcín spolu s likvidací prošlých dávek přišel zemi podle zprávy NKÚ na více než 340 milionů eur (8,6 miliardy Kč).
„Tato rizika se potvrdila nejen u nás, ale i v ostatních členských státech unie, kde dospělé populaci rovněž byla podána v průměru méně než polovina zakoupených dávek,“ uvedl šéf NKÚ Ľubomír Andrassy.
Podle něj smlouva na dodání vakcín, kterou centrálně uzavřela EK, byla výhodná pouze pro soukromou firmu. „Jde o ukázkový případ nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky a o názorný příklad plýtvání financemi,“ tvrdil Andrassy. Dodal, že postupem EK by se měli zabývat poslanci Evropského parlamentu, evropští auditoři i prokuratura.
NKÚ uvedl, že EK podepsala smlouvy, které umožnily přístup k 4,6 miliardy potenciálních dávek vakcín v celkové hodnotě téměř 71 miliard eur (1,79 bilionu Kč). Po tlaku členských zemí EU bylo podle něj umožněno upravit smluvní podmínky a Slovensko dohodlo snížení počtu objednaných dávek asi o 65 procent a prodloužení kontraktu do roku 2026. To znamená, že každý rok do skončení kontraktu ještě dostane Slovensko 148.000 dávek vakcíny.
„Na jedné straně podepsáním dodatku se podařilo částečně upravit velmi nevýhodné podmínky. Každý stát unie mohl snížit celkové počty obstaraných vakcín, ale i to jen za cenu poloviční úhrady za ty dávky, které nikdy neodebere. V případě slovenského resortu zdravotnictví mluvíme o více než 35 milionech (eur-pozn. ČTK), které musely být zaplaceny za nedodané zboží z našeho státního rozpočtu,“ řekl Andrassy.
NKÚ rovněž uvedl, že slovenské ministerstvo zdravotnictví nedokázalo důsledně vyhodnotit potřebný počet vakcín a nakonec obstaralo nadměrný počet dávek. Úřad ale současně poukázal na to, že evropská smlouva ohledně vakcín byla vyjednána v období jednoho z vrcholů pandemie, kdy míra nemocnosti na Slovensku byla vysoká a stát čelil značnému nedostatku vakcín a výpadku jejich dodávek. Zároveň byla celosvětově vysoká poptávka po vakcínách a panovala velká konkurence ve snaze obstarat nevyhnutelné počty dávek.
Vícero představitelů nynější slovenské vládní koalice, která v době silných vln koronavirové nákazy na Slovensku nebyla u moci, očkování proti covidu-19 nepodpořilo a naopak kritizovalo epidemické restrikce. Slovensko se tehdy v EU řadilo k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19.