Sněmovna přerušila schvalování vyšších postihů za nezaevidování léků v lékárnách
Kuchařův pozměňovací návrh o obnově takzvaného chráněného distribučního kanálu by uložil výrobcům léků povinnost jejich dodání distributorům, kteří se je zavázali ve veřejné službě poskytnout lékárnám v Česku. Distributoři by museli mít zásoby takových léků v množství, aby mohli lékárny zásobit do dvou dnů od obdržení objednávky. Úpravu podpořilo v petici zhruba 460 majitelů menších nezávislých lékáren, proti se stavělo ministerstvo zdravotnictví nebo Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Chráněný distribuční kanál v minulosti v lékovém zákoně byl. Od ledna jej nahradila úprava namířená na léky s omezenou dostupností. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes vyzval lékárny k tomu, aby využívaly současnou legislativu, která bude plně funkční od června, a obracely se v případě problémů na Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Opětovný návrh na možnost prodeje volně dostupných léků i z automatů Kuchař zdůvodňuje snahou o zlepšení jejich dostupnosti například v malých obcích, v nichž nejsou lékárny. Rovněž tato úprava narazila na nesouhlas ministerstva zdravotnictví. Válek ji označil za rizikovou, když nezahrnuje pojistky vůči vydávání léků dětem nebo vůči vydávání většího množství léčiv. Podle Kuchaře ale lze rizika omezit například čtečkou občanského průkazu.
Zpřísnění sankce za nezavedení léků do evidence lékáren má podle zdůvodnění vládní novely ztížit zakázaný vývoz léků do zahraničí, za který mohou úřady uložit pokutu rovněž až 20 milionů korun. Nynější desetinásobný rozdíl horní výše pokut u obou přestupků takzvaní reexportéři léků využívají, vyplývá z důvodové zprávy. Dosavadní výše sankce nemá dostatečný preventivní ani výchovný efekt, neboť v některých případech představuje zlomek ceny „ztracených“ léčivých přípravků, stojí ve zdůvodnění.
Systematické úmyslné nezavádění léků do evidence lékárny a jejich vyvedení z oficiálního distribučního řetězce je podle důvodové zprávy trendem poslední doby. „K zjištění tohoto trendu sice dochází jen v desítkách lékáren ročně, nicméně jedna taková lékárna je schopna za relativně krátké období ‚ztratit‘ i několik desítek tisíc balení registrovaných léčivých přípravků v ceně desítek milionů korun,“ píše se ve zdůvodnění.