Tlouštíci si do budoucna mohou přijít pro pomoc k praktikovi

Autor: Redakce | Zpravodaj | 14. 11. 2018

Praha, 15.11.2018 (SVL ČLS JEP)

Praktičtí lékaři by v budoucnu mohli pomáhat obézním lidem zhubnout. Jednají o této možnosti s Českou obezitologickou společností a současně zahajují jednání i se zdravotními pojišťovnami. Poprvé zazněla tato informace na XXXVII. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP, která se konala od 7. 11. do 10. 11. v Karlových Varech.

Nadváhu má podle aktuálních dat statistiků 47 % mužů a 33 % žen, v obezitě je rozdíl menší – trpí jí přibližně 18 % žen a 20 % mužů.

Rádi bychom obézním lidem se zdravotními riziky poskytli odbornější péči při snižování hmotnosti. Předejdeme tak řadě chorob, které s nadváhou či obezitou úzce souvisí, jako například cukrovce, nemocem srdce a cév, endokrinologickým potížím, nemocem pohybového aparátu i onkologickým onemocněním,“ říká MUDr. Jozef Čupka MPH, všeobecný praktický lékař a vedoucí Pracovní skupiny preventabilních onemocnění, která nově v SVL vznikla.

Můžeme samozřejmě našim pacientům, kteří to potřebují, říci „zhubněte“, to jim ale skoro nikdy nepomůže, protože to slyší pravděpodobně často a z různých stran. Míst se skutečně odbornou pomocí je v ČR velice málo. Když ale najdeme ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami vhodnou podobu toho, jak pacientům poradit s individuálním jídelníčkem, změnou životních návyků a v některých případech to podpořit i léky, věřím, že se nám podaří jejich zdravotní rizika a nemoci výrazně snížit, což povede samozřejmě i ke snížení celkových nákladů na zdravotní péči,“ doplňuje MUDr. Čupka.

V začátku by se obézními pacienty mohlo začít aktivně zabývat 30–50 praktických lékařů pro dospělé.

Data Státního zdravotního ústavu ukazují, že pokud by alespoň 5 % populace změnilo svůj životní styl k lepšímu, ušetřilo by to systému 5–25 miliard korun ročně. To jsou již dost silné argumenty pro to, aby se tímto tématem začali zabývat nejen ekonomové ve zdravotnictví, ale i samotné zdravotní pojišťovny a politici,“ doplňuje MUDr. Čupka.

Pracovní skupina preventabilních onemocnění, která nově v SVL vznikla, se bude kromě obezity podrobněji zabývat také odvykáním kouření tabáku v primární péči a dalšími nešvary, jejichž důsledkem je horší zdravotní stav české populace.

 


O SVL ČLS JEP
Odborná společnost vznikla v roce 1979. V současnosti se SVL podílí na tvorbě doporučených léčebných postupů, aktualizuje koncepci oboru, je partnerem pro jednání v dohodovacích řízeních jak o kompetencích praktického lékaře, tak o ceně jeho práce. Odborní zástupci společnosti jsou zváni ke koncepcím řady preventivních programů. V současnosti např. k programu celoplošného screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku a k aktivitám v oblasti prevence karcinomu prsu. Řada praktiků se podílela na výzkumu odhalování karcinomu prostaty nebo např. na významné epidemiologické studii prevalence Helicobacter pylori a na dalších. SVL pořádá vzdělávací semináře pro praktické lékaře v systému celoživotního vzdělávání. Společnost vydává časopis Practicus, který vychází 10x ročně. Více informací na www.svl.cz.