Tonutí v bazénu, pády z kola, popáleniny: jak předcházet nejčastějším úrazům dětí v létě?
Léto zaplňuje cyklostezky, hřiště, lesy, koupaliště i rekreační objekty rodinami s dětmi, které si tu užívají dovolené i hřejivého slunečného počasí. Právě na těchto místech přitom stoupá riziko, že se dítě zraní. Zdravotní pojišťovny ročně v době letních dovolených evidují desítky tisíc případů dětských úrazů, neustále se zvyšující procento zraněných do věku 18 let hlásí také Ministerstvo zdravotnictví. Trend úrazovosti se podle něj ročně zvýší o 10 %. Nejčastější příčinou bývají právě volnočasové letní aktivity, následují pak zranění při sportu a úrazy doma.
Podle Vzdělávacího institutu ochrany dětí je každoročně kvůli úrazu ambulantně ošetřeno 300 tisíc dětí, z nichž 30 tisíc je hospitalizováno. Bezmála 3 tisíce dětí pak zůstane trvale postiženo a 300 jich na následky úrazu každý rok zemře. Statistiky Ministerstva zdravotnictví navíc ukazují, že v 67 % jde o zranění chlapců. Úrazovost v závislosti na pohlaví se také stupňuje s přibývajícím věkem. Zatímco do věku čtyř let se zraní o třetinu více chlapců než dívek, v rozmezí 15 až 18 let je tento rozdíl pak trojnásobný. Letním úrazům lze přitom docela snadno předcházet. Připravili jsme pro vás přehled 7 nejčastějších úrazů, které si děti přivodí v době letních prázdnin, společně s doporučením, jak jim zabránit.
1. Tonutí v bazénu
Ze zprávy institutu, která mapuje úrazy dětí v České republice, vyplývá, že každé druhé tonutí končí smrtí dítěte. A nemusí se jednat jen o hluboké bazény či koupaliště. Dítě se totiž může utopit už v pouhých 2 cm vody. Bazény jsou v létě přesto velkým lákadlem malých i velkých. Jak zabránit tomu, aby dítě, které neumí plavat, nespadlo do vody a neutopilo se? Pakliže jej nemůžete z nějakého důvodu mít neustále na očích a dohlížet na jeho bezpečnost, bazén buď zakryjte celý, ohraďte ho plotem či jiný hrazením, případně dítě zaopatřete plovacími rukávky, které bude mít trvale na sobě, aby se v případě pádu do vody udrželo nad hladinou.
2. Autonehoda
S četnějším cestováním na dovolené, chalupy nebo rodinné návštěvy v létě přibývá riziko dopravních nehod. Za úrazy dětí v autě pak nejčastěji může lhostejnost a pohodlnost rodičů. Ti by měli pamatovat na to, že malý pasažér musí být za jízdy vždy připoutaný. Povinnost cestovat v autosedačce pak mají děti do 12 let a do výšky 150 cm. „Výběr autosedačky by měl zohledňovat bezpečnostní normy, ale i hmotnost, výšku a věk dítěte. Kvalitní autosedačka by měla být vybavena tříbodovými bezpečnostními pásy, před bočním nárazem by měly ochránit boky s polstrováním, vypolstrovaná by měla být i opěrka hlavy,“ vysvětluje Lukáš Fiala z e-shopu s dětským zbožím Funbaby.cz, který nabízí i velký sortiment dětských autosedaček. „Pro upevnění sedačky v autě je ideální takzvaný systém isofix, který ji umožňuje připevnit přímo ke karosérii automobilu bez použití bezpečnostních pásů. Tím rodiče dítěti zajistí maximální stupeň bezpečí v případě nehody,” dodává Fiala.
3. Úraz při hraní si na ulici
Vozovky a ulice patří k oblíbeným místům pro hraní fotbalu, k projížďce na kole či kolečkových bruslích nebo jiným zábavním aktivitám. Kvůli tomu jsou také z téměř 42 % nejčastějším místem úrazu. Při volné zábavě tam totiž dítě může snadno srazit automobil, což je také nejvíce hlášená příčina úrazů v této oblasti. Rizikovou skupinou jsou přitom chlapci ve věku 15 až 18 let a dívky ve věku 10 až 14 let. Ze 40 % případů se taková nehoda stane mezi 10. a 13. hodinou. Naučte proto své dítě, aby se zábavě věnovalo na jiných místech, jako jsou specializovaná hřiště nebo cyklostezky. I klidná ulice totiž může představovat velké nebezpečí.
4. Popáleniny od ohně
Pečení špekáčků patří neodmyslitelně mezi oblíbené táborové aktivity. V případě kontaktu nebo manipulace s ohněm je však nezbytné dbát zvýšené bezpečnosti dětí. Měly by se držet v dostatečné vzdálenosti, aby do ohniště nespadly, neodlétla na ně žhavá jiskra nebo při přikládání polínek držely ruce i obličej bezpečně daleko. Těžké popáleniny totiž často vyžadují několikanásobnou hospitalizaci a doba hojení kůže se může pohybovat až v řádech měsíců.
5. Pád z kola
Podle aktuálních statistik se na kole nejčastěji zraní chlapci ve věku od 10 do 14 let. Za bolestivé následky pak nejvíce může absence cyklistické helmy, velká rychlost neúměrná dovednostem dítěte i neznalost dopravních předpisů, která má často na svědomí kolizi s automobilem nebo ostatními cyklisty. Než se proto dítě vydá na cestu, měli byste se přesvědčit, že je vybaveno ochrannými prostředky a neohrozí sebe ani ostatní. U cyklistů, kteří nepoužívají helmu, přitom hrozí až téměř sedmkrát větší riziko poranění hlavy a osmkrát větší nebezpečí vážného poranění mozku. „Aby helma splnila svůj účel, musí padnout jako ulitá. Dítěti musí pohodlně sedět na hlavě, nikde ho netlačit a při předklonu nesmí spadnout. Upínací pásky pod bradou nesmí být moc volné, ani příliš škrtit. Důležitý je také materiál a technologie, s jakou je helma vyrobená. Současným hitem je tzv. in-mold metoda, která spočívá ve vstřikování polystyrenové pěny do plastové skořepiny, kdy se obě části spojí pomocí vysoké teploty a tlaku. Tyto helmy jsou lehké a více vydrží,” popisuje Lukáš Fiala z eshopu Funbaby.cz.
6. Zranění na dětských hřištích
Pád z prolézačky, vyražený dech, zlomená ruka, vyvrtnutý kotník. To je jen pár úrazů, které si děti mohou přivodit při zábavě na dětském hřišti či pískovišti. Jak jim předejít? Nenechávejte je hrát si bez dozoru. Naučte je bezpečnému chování na hřišti a vždy jim buďte na blízku, abyste zabránili případným pádům z výšek nebo zachycené šňůrce v prolézačce, na níž se dítě může uškrtit. Pokud víme, že má naše dítě větší sklony k úrazům, ale nechceme mu bránit v pohybu, můžeme mu i na hřiště pro větší bezpečnost nasadit helmu.
7. Pád ze stromu
Pády ze stromů bývají jednou z dalších častých příčin letních poranění. Čekárny úrazových ambulancí se v době velkých prázdnin plní otřesy mozku, zlomeninami končetin, odřeninami, pohmožděninami a tržnými ranami způsobenými dětskou hrou na stromech v zahradách či v lesech častěji než v ostatních ročních obdobích. Rodiče by proto měli naučit děti nelézt do velkých výšek a přizpůsobit hrátky svým motorickým dovednostem. Nepřeceňovat své síly ani odvahu není něco, za co by se děti měly stydět.
O e-shopu FunBaby.cz
Internetový obchod Funbaby.cz, který v tuzemsku nabízí široký sortiment kojeneckého a dětského zboží, funguje již od roku 2011. Spolu s ním byly zprovozněny dvě kamenné maloobchodní prodejny s názvem FunBaby, jejichž provozovatelem je firma Baby Direkt s.r.o. představující společnost s 23 letou tradicí v oboru velkoobchodu s dětským a kojeneckým sortimentem. Vizí společnosti je neustále obnovovat a obměňovat své zboží tak, abych nabízeli vždy čerstvý, svěží a moderní sortiment. Proto se výrobkové řady obměňují i několikrát v roce, a proto firma stále přichází s novými výrobky. Díky tomu nabízí, jako výhradní dovozce, bez prodlení aktuální novinky významných výrobců jako CAM, BRITAX RÖMER, ZOPA, JOLLY RIDE, NUVITA, WEINA, BUMPRIDER, BABY FEHN, CLIPPASAFE, INJUSA, DOOMOO, OKIEDOG.
Kontakt
Lenka Rudišová
PR & Media Manager
LESENSKY.CZ s.r.o.
mobil.: +420 777 399 005
e-mail: rudisova@lesensky.cz
Navrátilova 224/1, 616 00 Brno
www.lesensky.cz